Gimbal dla Youtubera Feiyu G4 Pro

Facebook
Twitter
Google+
YOUTUBE

Są dwa rodzaje Youtuberów. Ci pierwsi ustawiają przed sobą aparat na statywie i zaczynają nagrywać. Ujęcie jest statyczne i szczerze mówiąc nudne, ale charyzmatycznemu mówcy nawet w takich warunkach udaje się przyciągnąć widownie. Drugi rodzaj to twórcy, którzy przywiązują dużą uwagę do atrakcyjności kadru, nagrywają dużo w plenerze, a ich ujęcia są dynamiczne i efektowne. Casey Neistat należy zdecydowanie do tej drugiej grupy, ale każdy kto widział chociaż jeden odcinek jego wideo bloga ma świadomość, lub też domyśla się ile pracy ten twórca wkłada w nagrywanie swoich materiałów. Zawsze jest obwieszony sprzętem i zawsze w dłoni ma lustrzankę wycelowaną w siebie. Ale na unikatowość tego stylu olbrzymi wpływ ma to, że Casey dużo ujęć nagrywa z elektrycznej deskorolki, bo pozwala mu to uniknąć wstrząsów, które bardzo psują wygląd nagrywanych ujęć. I tutaj zaczynają się schody, bo nie każdy umie jeździć na desce. Zresztą to nie jedyny problem, bo nie każdy chce codziennie nosić ze sobą kilka kilogramów sprzętu.

Pytanie jakie sobie stawiamy brzmi: Czy omawiany wyżej dynamiczny styl nagrywania da się naśladować nosząc ze sobą mniej niż 500 gramów sprzętu wideo? Ujęcia powinny być idealnie wystabilizowane, nawet w ekstremalnych warunkach, kąt widzenia powinien być szeroki i najlepiej jeśli kamerę da się intuicyjnie i swobodnie obsługiwać jedną ręką. Jest to do zrobienia i wystarczy nam tylko iPhone (lub każdy inny smartphone nagrywający dobre wideo) i gimbal G4 Pro. Da się go z łatwością kontrolować jedną ręką za pomocą joysticka, a całość nie przekroczy wagą pół kilograma.

DSC08073_815
Jeśli ktoś nigdy nie używał gimbala, będzie zdziwiony z jaką łatwością można rejestrować wideo i nagrywać nawet najbardziej wymyślne ujęcie z wysokiej, lub bardzo niskiej perspektywy. Urządzenie zadba o trzymanie telefonu w jednej pozycji i wyeliminuje gwałtowne ruchy i wstrząsy. Sprawi to wrażenie jakby aparat pływał swobodnie w powietrzu. Na szczególną uwagę zasługuje joystick, który jest wrażliwy na siłę nacisku – pozwala wykonać bardzo powolny ruch przy małym odchyleniu joysticka i bardzo szybki ruch kiedy odchylimy go maksymalnie. To właśnie ten mały kontroler odróżnia G4 Pro od modelu G4 Plus i znacząco rozszerza funkcjonalność gimbala.
DSC08010
Pod joystickiem znajdziemy jedyny przycisk, którym włączamy/wyłączamy i zmieniamy tryb pracy gimbala. Pozwala on między innymi błyskawicznie przejść między normalnym trybem pracy a trybem selfie, który pozwala np. wtrącić własną reakcję na nagrywane wydarzenia i powrócić do nagrywania w ciągu paru sekund. Wystarczy spróbować, żeby bardzo szybko przyzwyczaić się do intuicyjnej obsługi G4.
DSC08012
DSC08278
Wracając do tematu, to czy na prawdę próbujemy kogokolwiek przekonać, że telefon i gimbal zastąpią w 100% lustrzankę i tony sprzętu? Z pewnością nie, ale stabilizacja obrazu jest kluczowym elementem tworzenia profesjonalnie wyglądającego filmu. Nie ważne jak zaawansowany smartfon mamy to drżące wideo z ręki zawsze będzie wyglądać amatorsko. Jeśli planujecie nagrywać plenerowe relacje z wydarzeń to gimbal G4 Pro będzie najlepszym przyjacielem waszego smartfona.
DSC08054

DSC08001 DSC08003