Jeśli myślicie, że w fotografii zostało już powiedziane wszystko to grubo się mylicie. Nie słyszeliście jeszcze chyba o nowym obiektywie Laowa 24mm f/14. Firma Laowa dba o dostarczanie silnych emocji fanatykom nietypowych konstrukcji optycznych. Projektanci tego producenta nie idą na łatwiznę i mamy kolejny tego przykład.
Konstrukcja optyczna
Obiektyw Laowa 24mm f/14 Macro Probe to reqolucyjne rozwiązanie, które wygląda dość dziwacznie. Niech ten wygląd was nie zwiedzie, bo taka konstrukcja niesie ze sobą olbrzymie korzyści. Budowa optyczna jest niesamowita, bo składa się aż z 27 elementów w 19 grupach, a wszystko po to żeby końcówkę obiektywu dało się wsadzić we wszystkie niedostępne zakamarki.
Wygoda użytkowania
O ile taki gabaryt obiektywu wydaje się nieporęczny to w tym przypadku jest dokładnie odwrotnie. Dzięki tej długości nie musimy leżeć na ziemi z aparatem żeby sfotografować owady, wystarczy przykucnąć. Czubek tego obiektywu makro można wsunąć w szczeliny w gniazdach, czy kopcach, a nawet zanurzać w wodzie. Daje to dostęp do miejsc nieosiągalnych przy pomocy standardowych obiektywów makro. Dzięki szerokiemu kątowi widzenia fotografujemy obiekty z otaczającym je światem i większą głębią ostrości niż obiektywy 60 mm czy 100 mm.
Miłym dodatkiem jest kilka diod LED okalających przednią soczewkę. Można je zasilić podłączając do obiektywu powerbank. Ten niewielki ringlight ma regulowaną moc i przy maksymalnej jasności potrafi skutecznie oświetlić małe obiekty nawet gdy przesłona jest mocno przymknięta. Jeśli nie brakuje nam miejsca przy fotografowaniu to dobrze jest użyć jednak lampy błyskowej, aby uzyskać inne efekty oświetleniowe.
Niestety pora roku nie pozwoliła nam na sfotografowanie owadów, ale mamy dla Was kilka przykładów detali małych przedmiotów. Wszystkie zdjęcia pochodzą z aparatu Sony A7 i obiektywu Laowa 24mm f/14. Oświetliliśmy je lampą Yongnuo YN-560IV i bezprzewodowym sterownikiem Yongnuo YN-560TX.
Laowa 24 mm Macro Probe świetnie nadaje się do fotografii detali niewielkich produktów.
Przy pełnym powiększeniu orzeł będący detalem na banknocie wypełnia całą klatkę 35mm.
Zapraszamy również do lektury naszego wpisu o podstawach fotografii macro.