Obiektyw Voigtlander 21mm f/1.4 do Sony FE

Facebook
Twitter
Google+
YOUTUBE

Voigtlander 21mm f/1.4 to kolejna pozycja w portfolio znanej marki, a zarazem uzupełnienie bogatej już oferty o pozycję mniej typową pod względem ogniskowej i jasności. Obiektywy szerokokątne i zarazem ultrajasne są rzadkością. Voigtlander ma już dwa inne obiektywy 21mm, ale są one przeznaczone do mocowania Leica M, a prezentowana dzisiaj konstrukcja jest dedykowana do mocowania Sony FE.

Przedstawiany dzisiaj Voitek waży 560g, a jego konstrukcja optyczna składająca się z aż 13 elementów zamknięta jest tradycyjnie w czarnej metalowej obudowie. Ten średniej wielkości obiektyw przeznaczony jest dla osób, które zdecydowanie wiedzą czego szukają, będzie świetnym uzupełnieniem zestawu dla fanów jasnych stałek. Jego kąt widzenia to 90,8 stopni co oznacza, że świetnie sprawdzi się w fotografii krajobrazu, szczególnie nocnego, dzięki imponującej jasności f/1.4. Z tego samego powodu doskonale poradzi sobie również w fotografii ciemnych wnętrz. Fani ogniskowej 21mm znajdą się również napewno pośród miłośników fotografii ulicznej, ale w tym przypadku należy pamiętać, że tak szeroki kąt wymaga bardzo bliskiego podejścia do naszego fotografowanego obiektu.

Nasz obiekt testów oferuje małą głębię ostrości i niesamowitą plastykę obrazu, nawet przy tak szerokim kącie widzenia. Zawdzięcza to przesłonie złożonej z aż 12 listków, dzięki czemu obiektyw produkuje świetnie wyglądające gwiazdki wokół źródeł ostrego światła nawet przy minimalnym domknięciu przesłony. Jest to świetny wybór dla fotografa poszukującego nietypowej perspektywy. Zwykle ultrajasne obiektywy mają znacznie dłuższe ogniskowe. Voigtlander 21mm f/1.4 pozwala sfotografować obiekt z bardzo bliska, bo 25 cm, ukazując go z małą GO i szeroko obejmując otoczenie w tle. Efekt jest całkiem unikalny.

Natywne zastosowanie mocowania Sony FE z przeniesieniem informacji EXIF i automatyki w ograniczonym zakresie jest bardzo przydatne. Obiektyw oczywiście nie posiada autofokusa, ale wystarczy poruszyć delikatnie pierścieniem ostrości, żeby aparat powiększył wybrane na ekranie pole i pokazał w jakiej pozycji jest ostrość na cyfrowo wyświetlanej skali. Naciśnięcie spustu do połowy przywraca widok całego kadru. Obiektyw wspiera również działanie stabilizacji obrazu w korpusie.

Zapraszam do oglądania zdjęć przykładowych. Pliki RAW zostały obrobione w programie Adobe Camera Raw z zastosowaniem standardowego ustawienia wyostrzania obrazu. Pliki w pełnej rozdzielczości tradycyjnie do obejrzenia na flickr.